• Perpa Ticaret Merkezi B Blok K:13 No:2340 Şişli/İSTANBUL
  • info@podoterapi.com

Ayakta Karıncalanma Hissi Neden Olur? Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

  • Yazılar
  • Ayakta Karıncalanma Hissi Neden Olur? Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Ayakta Karıncalanma Neden Olur? Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

İnsan vücudunda ki oluşabilecek farklı durumlar başka hastalıkların habercisi olabiliyor. Bu durum ayak sorunları içinde geçerli. Ayakta oluşabilen bir hastalığın başka sebepleri de olabiliyor. Bu duruma örnek olarak ayak karıncalanmasının neden olduğunu ve hangi hastalıkların belirtisi olduğunu inceleyeceğiz.


Ayakta Karıncalanma Hissi Neden Olur?

İnsanların %10'luk bir kısmında beliren bu durum çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Günümüzde insaların hızlı yaşamasına bağlı olarak gelişen sağlıksız beslenme gibi durumlar obezite ve diyabet riskini arttıran faktörlerden bazılarıdır. Bunun üzerine bir de sigara eklenince bu durum kalp ve damar hastalıklarına neden olabiliyor. Bunun dışında sağlıksız beslenme ve sigara sadece kalp damar hastalıklarını etkilemekle kalmıyor, sinirler üzerinde de kalıcı olabilecek tahribata yol açabiliyor. Bu durum nörapati dediğimiz sinir hastalıklarına sebep olabiliyor.

Ayaktaki karıncalanmalar sıklıkla nörapati dediğimiz kol, ayak, bacak ve ellere giden sinirlerde oluşabiliyor. Ülkemizde sürekli artan aşırı kilo sorununa bağlı olarak sinir hastalıklarının görülme sıklığıda artıyor. Sinir hastalıklarını artıran nedenlerden bazılarıda vitamin eksikliği ve bağışıklık sisteminin zayıflığıdır. Bu durumların ne kadar önüne geçebilirsek sinir hastalıklarına yakalanma riskimizde o kadar ortadan kalkar.

 

Ayakta Karıncalanma Hissi Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Ayaktaki karıncalanma hissi de buna bağlı gelişebilecek nedenlerden biridir. Bunun haricinde diyabet, troit bozukluğu, vitamin eksikliği ayak karıncalanma hissinin ilk belirtileri arasında yer alabiliyor. Bu sebeple diyabetli bireylerde ayak karıncalanma hissinin görülmesi daha çok ve daha şiddetli olabiliyor. Bu durum öncesinde ayak karıncalanması sorunu ile karşınıza çıksada sonrasında kalıcı sinir hastalıklarına sebep olabiliyor.

Bu durumda uzman hekimin teşhisine bağlı olarak düzenli tedavi ve Podolog kontrolünde medikal ayak bakımı uygulaması yapılarak ayak karıncalanma hissinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca çeşitli vitamin eksikliklerine bağlı olarak gelişen ayak karıncalanma hissi sorununu da çeşitli vitaminleri vücudunuza alarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Bu durumda da yine hekim kontrolünde vitamin eksikliği teşhisi konulması ve hekim kontrolünde vücudunuzda eksik olan vitaminlerin alınması gerekmektedir. Vitamin eksikliği için kullanılan ilaçlar çoğu zaman oral yolla alınsa da enjektör yardımı ile de hekim kontrolünde vücuda alınabiliyor. Hekim kontrolünde ayak karıncalanma hissinin nedeni vitamin eksikliği ise bu durum eksik vitamini vücudunuza aldığınzda ortadan kalkabiliyor.

Bunun haricinde hipertansiyon, sağlıksız beslenme ve diyabete bağlı olarak gelişen böbrek hastalıkları da ayakta karıncalanma hissi yapabiliyor. Bu durumda da diğer durumlarda olduğu gibi uzman hekimin teşhisine ve tedavisine uyarak yapılan tedavi yöntemleri ile birlikte ayakta oluşan karıncalanma hissinin önüne geçebilirsiniz. Bunun dışında tiroid hormonu ile oluşan düzensiz artmalar ve azalmalar da sinir hastalıklarına neden olabiliyor ve bu da ayakta karıncalanma hissi olarak ortaya çıkabiliyor. Bunun içinde uzman hekim tarafından uygulanan muayene ve tedaviye bağlı kalarak bu sorununda önüne geçip ayakta karıncalanma hissini ortadan kaldırabilirsiniz.

Hamile kadınlarda da çok sık olmamakla beraber ortaya çıkan bu durum büyüyen rahim ve artan kiloya bağlı kalarak ayaklara binen yükün artmasıyla birlikte sinirlere uygulanan baskının artması ayakta karıncalanma hissine neden olabiliyor. Bazı ilaç kullanımına bağlı olarak gelişebilecek ayakta karıncalanma hissi uzman hekimin teşhisine göre ilaç değişikliğine gidilerekte ortadan kaldırılabiliyor. Bazende bilinmeyen sebeplerden ötürü oluşan ayakta karıncalanma hissi, ağrı, uyuşma ve his kayıpları oluşmaya başladığında mutlaka nöroloji uzmanının teşhisi ve verdiği tedaviye bağlı kalarak bir tedavi süreci belirlenmesi gerekiyor.

Ayrıca mutlaka Podolog kontrölünde yapılması gereken medikal bakımlarla birlikte ayakta ki dolaşımı ve sinirleri rahatlatabilirsiniz. Böylece bu sorunun bir nebzede olsun önüne geçmiş olabilirsiniz.