• Perpa Ticaret Merkezi B Blok K:13 No:2340 Şişli/İSTANBUL
  • info@podoterapi.com

Neden Podolojik Tedavi ? Podolojik Tedaviler Nelerdir?

  • Yazılar
  • Neden Podolojik Tedavi ? Podolojik Tedaviler Nelerdir?

Neden Podolojik Tedavi?

Sağlık bölümlerinin en önemli bölümleri arasında yer alan Podoloji bölümünün gün geçtikçe önemi daha da artmaktadır. Ülkemizde ki insanlar Podoji bölümünün önemini öğrendikçe toplumda ki bilinirlik bu bölümü ön plana çıkarmaktadır. Cerrahi bir işlem gerektirmeden ayak sorunlarının çoğunu ele alan Podoloji bölümüne neden ihtiyaç duyulduğunu bu yazımızda ele alacağız.

Podolojik tedavi, ayak sağlığı üzerine üniversite düzeyinde eğitim alıp Podolog ünvanı olan kişiler tarafından yapılan tedavilere denmektedir. Podolojik tedavi yöntemleriyle ayakta oluşan sorunları ve hastalıkları cerrahi müdahaleye gerek kalmadan ortadan kaldırmak mümkündür. Toplumumuzda oluşan  ayak sorunları ve hastalıkları üzerinde etkili olan bu yöntem özellikle diyabet hastası olan kişilerde daha da önem arz etmektedir. Podolojik tedavi öncesi ve sonrasında ve işlem esnasında ağrı ve acı olmaması, ağrısız ve acısız olması, hızlı sonuç elde edilmesi,hijyenik olması,üniversite düzeyinde eğitim alan Podologlar tarafından yapılması, Podolojik tedaviden sonra bu tedaviyi alan kişilerin günlük yaşantısına  devam etmesi bu tedavinin önemini vurgulamaktadır. Podolog tarafından belirlenen ayak sorunlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek  siz unutsanız bile, Podolog tarafından yapılması gerekmektedir.

Podolojik Tedaviler Hangileridir?

Podolojik Tedavilerin bazıları şunlardır:

Tırnak Batması Tedavisi

Günümüzde toplumumuzda genelde yanlış tırnak kesimi, dar ayakkabı şeçimi, yaşa bağlı gelişen tırnak kalınlaşması, tırnağın darbe alması, ayak terlemesi ve ayağın temiz ve kuru tutulmamasından kaynaklanan tırnak batması sorunu toplumumuzda görülme sıklığı yüksek olan bir ayak sağlığı sorudur. Bu soruna karşı ağrısız ve acısız olan Ortiniks tedavi yöntemi en sık uygulanan tedavi yöntemidir. Türkçe'ye tırnak teli olarakta çevrilen Ortiniks tedavi yönteminin 13 farklı şekilde uygulaması söz konusudur. Tamamen ağrısız ve acısız olan bu yöntem cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tırnak batmasını kısa sürede ortadan kaldırmasıyla bilinmektedir. Diğer bir tedavi yöntemi olan B/S tırnak bantı tırnağın üzerine yapıştırılan B/S bantın çok kısa sürede batan kısmı kaldırmasıyla ünlüdür. Bu tedavi yöntemlerinin uygulanması  tırnağın ve hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedi.

Tırnak Mantarı Tedavisi

En sık görülen tırnak mantarı sorunu çoğu insanın yıllardır uğraşıp bir sonuç alamadığı ayak sağlığı sorunu olarak ön plana çıkmaktadır. Genellikle tırnağın darbe alıp boşalması sonucu zamanla tırnak altına biriken bakterilerin sebep olduğu bir sorundur. Yanlış ayakkabı seçimi, ayakları temiz tutamamak, ayak terlemesi, başka bir mantar sorunu olan kişinin bulaştırması bu sorunun oluşmasında ön önemli sebeplerden bazılarıdır. Podolojik tedavi yöntemiyle  bu sorunu cihaz ve frezler yardımıyla, mantarlı bölgenin temizlenip uzman hekimin tavisyesi üzerine kullanılan anti-fungal ilaçlar ile birlikte çok kısa süre içerinde ortadan kaldırmak mümkündür.

Nasır Tedavisi

Nasır denilen durum aslında derinin o bölgede oluşan baskı ve sürtünmeye bağlı olarak kalınlaşmasıdır.Bu baskı ortadan kalkmadığı sürece bu durum nasırlı bölge temizlendikten sonra bile tekrarlama riski doğurur. Nasır oluşan kişiye çok acı vermekle birlikte kişinin yaşam kalitesini de ciddi anlamda etkilemektedir. Nasır tedavisinde Podolojik cihaz ve frezler yardımıyla nasırlı dokunun alınmasıyla birlikte bu sorundan Podolojik Tedavi ile çok kısa sürede kurtulabilirsiniz. Daha sonrasında bu baskının oluşmaması için Podolog kontrolünde doğru ayakkabı şeçimi ya da ayak deformasyonundan kaynaklı bir sorun varsa bunu düzeltmek için tabanlık sistemine ya da ortez protez yöntemine başvurulabilir.

Ayak Muayenesi

Ayak sorunlarının belirlendiği ve buna yönelik yapılacak tedavilerin planlandığı durumdur. Bu durum sadece podolog tarafından yapılacağı gibi multi-disipliner yaklaşımla da değerlendirilebilecek bir durumdur. Hastanın uzman hekimin yönlendirmesine bağlı olarak ya da podolog tarafından uzman hekime yönlendirilmesi ile multi-disipliner bir yaklaşım söz konusuda olabilir.

Medikal Ayak Bakımı

Medikal Ayak Bakımı aslında ayak sorunlarının önüne geçmek için yapılan bir işlemdir. Bu işlemi sadece ayak sağlığı sorunu olan kişiler değil, ayak sağlığı sorunu olmayan kişilerinde ayda en az bir kere yaptırması ayak sağlığı için gerekli bir durumdur. Diyabetli hastalarda bu süre üç haftada bir olmak kaydıyla yapılmaktadır.  Uzman hekimlerinde tavsiye ettiği bu durum sadece Podologlar tarafından yapılmalıdır. Alanında uzman olmayan kişilerin yapması durumunda çeşitli ayak sorunlarına sebebiyet verme ihtimali yüksektir.