• Perpa Ticaret Merkezi B Blok K:13 No:2340 Şişli/İSTANBUL
  • info@podoterapi.com

Podoloji Nedir? Podolog Kimdir ve Ne İş Yapar?

  • Yazılar
  • Podoloji Nedir? Podolog Kimdir ve Ne İş Yapar?

Podoloji Nedir? Podolog Nedir? Podolog Kimdir? Podolog Ne İş Yapar?

 

Podoloji Nedir?

Latince dilinde podo(ayak) ve loji(bilimi) kelimelerinin birleşiminden oluşan podoloji bölümü ayak bilimi anlamına gelmektedir. Avrupa ülkelerinde ve diğer ülkelerde önemi yüksek olan bu bölüm ülkemize 2012 yılında Kocaeli Üniversitesin'de faaliyete başlamıştır. Günümüzde üniversitelerin Sağlık Meslek Yüksekokulu bölümlerinin arasında yer alan podoloji bölümü Sağlık Meslek Yüksekokulu'nun en önemli bölümleri arasına yerleşmiştir. İki yıllık bir eğitimi olan bu bölümün ülkemizde dört senelik eğitimi yoktur. 

Podoloji bölümünü kazana öğrenciler iki yıllık eğitim süresince İngilizce, Anatomi, Fizyoloji,Mikrobiyoloji,Podoloji, Podoloji Uygulamaları ,İlk Yardım, Halk Sağlığı, Tıbbi Terminoloji ,İş Sağlığı ve Güvenliği, Biyokimya ,Ayak Ortopedisi, Ortez Protez,Patoloji,Alt Ekstremite Nörolojisi,Hastalıklar Bilgisi,Diyabet ve Ayak Sağlığı,Fizik tedavi ve Rehabilitasyon uygulamaları, Tıbbi Etik İletişim Becerileri,İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku,Biyofizik Ayak Deri Hastalıkları,Dermatoloji,Diyabet ve Beslenme,Araştırma Yöntem ve Teknikleri,Psikoloji,Tıbbi Biyoloji ve Genetik,Halkla İlişkiler derslerini alırlar ve bu dersleri başarı ile verirlerse mezun olmaya hak kazanırlar.

 

Podolog Kimdir?

Podoloji bölümünü başarı ile bitiren öğrenciler podolog ünvanını alırlar. Podolog, ayak bilimi çerçevesinde uzman hekimin yönlendirmesine bağlı olarak kişilerin ayak hastalıklarını tedavi eden ve ayak hastalıklarına neden olan faktörleri belirleyerek önüne geçen sağlık çalışanı elamanıdır. Ayak hastalıklarında erken teşhis çok önemli bir durum olarak değerlendiriliyor ve podolog kontrolünde yapılan teşhisin uzman doktor yönlendirmesine bağlı olarak ayak sorunlarının önüne daha erken geçme fırsatı doğabiliyor. Bu sebepten ötürü podologlar önemli bir rol alabiliyor. Podolog olan kişiler hastanelerin podoloji bölümünde, özel doktor kliniklerinde, spor kulüplerinde, özel ayak sağlığı merkezlerinde çalışabilir ve kendi özel ayak sağlığı merkezini kurabilirler.

 

Podolog Ne İş Yapar?

Podologlar meslek etiği çerçevesinde kişilerin Tırnak Batması, Tırnak Mantarı, Nasır, Deri Deformasyonları, Çatlak Topuk, Tırnak Hastalıkları gibi sorunlarını tedavi etmeye hak sahibidirler. Ayrıca ayak hastalıklarının önüne geçmek için medikal ayak bakımı da yapabilirler.

Alanında uzman doktorlarında ayda en az bir kere sağlıklı kişilere, üç haftada bir olmak şartıyla da diyabetli bireylere tavsiye ettiği medikal ayak bakımının düzenli olarak yapılmasıyla birlikte ayak sorunlarında %90'a varan azalma gözlenmektedir. Ülkemizde daha yeni sayılacak bu bölümün önemi gittikçe artmaktadır ve podologların meslek etiği çerçevesinde gerçekleştirdiği tedavilerin hastanelere ve ülkemize maddi olarakta çok faydası vardır.

Podolog kontrolünde ayak sorunlarının önüne geçilmesi ayak sorunları için alanında uzman doktora gelen kişilerin yükünü hafiflettiği için podologlar bu konuda çok önemlidir. Diyabetli bireylerde son derece önemli olan ayak yaralarının podolog kontrolünde yapılan medikal bakımlarla birlikte önüne geçilmesine yönelik işlemler gerçekleştiriliyor. Böylece diyabetli bireyler en ufak bir sebepten dolayı oluşan ampütasyon tehlikesinden kurtulmuş ve oluşabilecek ayak sorunlarının önüne düzenli yapılan podolog kontrolünde bakımlarla geçmiş oluyorlar.

Podolog olan kişilerin yaptığı bu tedaviler ve bakımlar ağrısız, acısız olduğu ve diğer tedavi yöntemlerine göre daha hızlı sonuçlar elde edildiği için kişilerinde sıklıkla başvurduğu yöntem olabiliyor. Ancak ülkemizde ki insanların çoğu Podoloji bölümünü ve podologun ne demek olduğunu bilmedikleri için farklı yanlış tedavi yöntemlerine başvurup süreci daha da uzatıp en sonunda podolog kontrolünde çözüme kavuşabiliyor.

Ülkemizde ki sadece ayak sağlığı sorunu olan kişileri değil sorunu olmayan kişileri de bilinçlendirerek daha sonrasında büyük sorunlara sebep olabilecek ayak sorunlarının önüne podolog kontrolünde geçilmesi için çalışıyoruz ve gelişen sağlık sektöründe yeni yeni tedavilerin gün yüzüne çıktığı günümüzde biz podologlar kendimizi sürekli geliştirerek ayak sorunu olan ya da olmayan kişiler için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu konuda alanında bu eğitimi almış podolog kontrolünde ayak sorunlarının önüne geçmeyi hedefliyoruz.